![PEPIONIA](https://ionio.gr/commons/images/banners/pepionia_2019_02.jpg)
![ΠΑΝΑΣ - Τα μνημειακά δάση του Ιονίου ως κοιτίδες βιοΠοικιλότητας και υψηλής διΑτροφαρμακευτικής αξίας μακρομυκήτωΝ: χαρτογράφηση, καταγραφή, αξιολόγηση, δικτύωση, διΑτήρηση και αειφορική αξιοποίηΣη MIS 5033680](https://ionio.gr/images/content/rc_active_programs/00001-00999/IU-ri-00197-28454.jpg)
Η Πράξη είχε ως στόχο τη μελέτη-προστασία-ανάδειξη επιλεγμένων “Μνημειακών Δασών” του Ιονίου (4 Μνημειακά Δάση σε Κεφαλονιά και Ζάκυνθο όπως ο Λόγγος Αγίου και το Δάσος της Υπεράγαθου στη Ζάκυνθο, καθώς και τα δάση Ι.Μ. Άτρου και Ι.Μ. Θεμάτων στην Κεφαλονιά) και στοιχείων αυτών (π.χ. μακρομύκητες κλπ) και 25 δένδρων- “Μνημείων της Φύσης”, σε όλα τα νησιά του Ιονίου, ως περιοχών υψηλής οικολογικής και πολιτιστικής αξίας.
Η Πράξη αρχικού προϋπολογισμού 382.500,00 € υλοποιήθηκε με την σύμπραξη του ΕΛΚΕ Ιονίου Πανεπιστημίου και του ΟΦΥΠΕΚΑ.
Το Ιόνιο Πανεπιστήμιο υλοποίησε το Υποέργο 2 "Οικολογική αξιολόγηση και ανάδειξη μνημειακών δασών του Ιονίου – Διατήρηση και αειφορική αξιοποίηση υψηλής διατροφαρμακευτικής αξίας μακρομυκήτων" το οποίο εστίασε στην καταγραφή & οικολογική αξιολόγηση βιοποικιλότητας των μνημειακών δασών και μεμονωμένων μνημείων της φύσης Ζακύνθου & Κέρκυρας, στην καταγραφή, επιλογή και απομόνωση υψηλής διατροφαρμακευτικής αξίας μακρομυκήτων των Ιονίων νήσων, στην Αειφορική αξιοποίηση αποβλήτων από αγροδιατροφικές δραστηριότητες για την ex-situ διατήρηση επιλεγμένων μακρομυκήτων, και στη ανάπτυξη ευφυούς υποσυστήματος ανάλυσης των δεδομένων, με στόχο την ανάδειξη, διατήρηση και αειφορική αξιοποίηση των συγκεκριμένων κοιτίδων βιοποικιλότητας.
Επιστροφή